Aklında Soru Kalmasın!

Eğer aramaların sonuçsuz kaldıysa, talebini karşılamıyorsa veya farklı biz çözüm arayışındaysan, biz sana ulaşalım.

Teşekkürler, Ahmet

Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş.'ye göstermiş olduğun ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz en kısa süre içerisinde sana en uygun çözümü sunabilmek adına, vermiş olduğun telefon numarası üzerinden seninle iletişime geçecek.

Ürünlere Göz At

Otomatik Katılım

1 Ocak 2017 itibariyla Otomatik Katılım dönemi başladı. Peki nedir bu Otomatik Katılım? Artık 45 yaşını doldurmamış tüm çalışanlar, işverenleri tarafından, mevcut bireysel emeklilik sözleşmeleri olmasına bakılmaksızın otomatik olarak sisteme dahil ediliyor.

Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş - Bes Planlarımız

BES Planlarımız

Otomatik Katılım ilgini çekmedi mi? Dilersen geleceğini güvence altına almanı sağlayacak BES Planlarımıza göz atabilirsin.

Detaylı Bilgi

Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş - Otomatik Katılım - OKS

Otomatik Katılım

Otomatik Katılım Nedir?

1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla başlayan Otomatik Katılım Sistemi, diğer adıyla Otomatik BES, özel sektörde ve kamuda çalışan 45 yaş altındaki her T.C. Vatandaşının, işverenleri aracılığıyla otomatik olarak katıldığı bir Bireysel Emeklilik sistemidir.

Çalışanları birikime ve geleceğe yatırım yapmaya teşvik eden Otomatik Katılım Sistemi’nde işveren, çalışanın prime esas kazancının %3’ü kadar katkı payını, her ay maaşından otomatik olarak alarak anlaşmalı olduğu emeklilik şirketine aktarır.

Otomatik Katılım Sistemi’nde Devlet Katkısı Avantajı!

Geleceğine katkıda bulunmanı kolaylaştıran bu sistemde ek olarak %25 Devlet Katkısı bulunuyor! Yani maaşından OKS ile alınan her 100 TL için devlet, 25 TL katkı payı avantajından yararlanmanı sağlıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden farklı olarak da Devlet Katkısı limiti mevcutta var olan emeklilik sözleşmelerine bakılmadan “yeni sözleşmen” baz alınarak oluşturuluyor. Bu durum da hem Bireysel Emeklilik sözleşmelerin hem de Otomatik BES sözleşmen kapsamında Devlet Katkısı alıp oldukça avantajlı bir duruma geçeceğin anlamına geliyor.

İkinci Bir Avantaj: Başlangıç Devlet Katkısı

Zorunlu BES adıyla da bilinen sistemin en büyük avantajı, devletin bir kereye mahsus olmak üzere 1.000 TL destek veriyor olması. 2 aylık başlangıç döneminde sistemden ayrılmayıp birikim yapmaya devam edersen, başlangıç devlet katkısı fırsatından yararlanabilirsin.

Primlerini ve Devlet Katkısı Miktarını Değiştirebilirsin

Otomatik Katılım Sistemi’nde, geleceğini düşünerek birikimlerini daha iyi değerlendirmek istiyorsan katkı payı oranını artırabilirsin. Böylelikle %25 Devlet Katkısı avantajından daha fazla yararlanman mümkün!

Otomatik Katılım Sistemi’nde Nasıl Emekli Olunur?

Otomatik BES’te 10 yıl prim ödeyen ve 56 yaşını dolduran herkes emekli olma hakkını elde ediyor. Bu şartları sağladığında dilersen birikimlerini ve devlet katkısını toplu bir şekilde alabilir ya da 10 yıllık gelir sigortası yaptırarak %5 ekstra Devlet Katkısıyla beraber her ay maaş şeklinde almayı tercih edebilirsin.

Otomatik BES Devlet Katkısı Nerede, Nasıl Değerleniyor?

Devlet tarafından katkı sağlanan Otomatik Katılım Sistemi kapsamında, yatırılan Devlet Katkı payları çeşitli yatırım fonlarında değerleniyor.

Bu fonların asgari %70’i;

  • Bakanlıkça veya Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Şirketlerince ihraç edilen Türk Lirası cinsinden borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde veya kira sertifikalarında,

Azami %20’si;

  • Türk Lirası cinsinden; mevduatta, katılım hesabında, işlem görmesi kaydıyla bankalar tarafından çıkarılan borçlanma araçlarında, kaynak kuruluşu bankalar olan varlık kiralama şirketlerince ihraç edilen kira sertifikalarında veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir seviyeye denk gelen derecelendirme notuna sahip teminatlı menkul kıymetler ile varlık veya ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde,

Asgari %10’u ise;

  • BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda değerlendiriliyor.

Faize Duyarlı Katılımcılar da Birikimlerini Değerlendirebilir

Emeklilik şirketleri, faize duyarlı katılımcılar için Katılım Katkı Fonu kurarak yatırımlarının asgari %70’ini;

  • Bakanlıkça veya Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Şirketlerince ihraç edilen Türk Lirası cinsinden kira sertifikalarında veya gelir ortaklığı senetlerinde,

Azami yüzde %25’ini;

  • Türk Lirası cinsinden katılım hesabında, azami %5’ini BIST Taahhütlü İşlem Pazarında gerçekleştirilen Vaad Sözleşmeleri’nde,

Asgari %10’unu;

  • Borsa İstanbul tarafından hesaplanan katılım endekslerinde yer alan hisse senetleri (Danışma Kurulu tarafından icazeti alınmış ortaklık payları) v.b. yatırım araçlarına yatırım yaparak katılımcısının kazançlarını artırmayı hedefliyor.

Geleceğini bugünden emin adımlarla inşa etmeye, Otomatik Katılım Sistemi’ndeki yatırım fonlarını keşfetmekle başlayabilirsin. Fibaemeklilik’te, Otomatik Katılım Sistemi tüm avantajlarıyla seni bekliyor!

Otomatik Katılım Sistemi’nin Avantajları Nelerdir?

Otomatik Katılım Sistemi Hakkında Bilmen Gerekenler

Mevcut BES’imi İptal Ettirip, Otomatik Katılıma Geçme Hakkım Var mı?

Maaşımdan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

Otomatik Katılıma Girmek İstememe Hakkım Var mı?Daha fazla cevap burada