Aklında Soru Kalmasın!

Eğer aramaların sonuçsuz kaldıysa, talebini karşılamıyorsa veya farklı biz çözüm arayışındaysan, biz sana ulaşalım.

Teşekkürler, Ahmet

Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş.’ye göstermiş olduğun ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz en kısa süre içerisinde sana en uygun çözümü sunabilmek adına, vermiş olduğun telefon numarası üzerinden seninle iletişime geçecek.

Ürünlere Göz At
Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş - Bes Planlarımız

BES Planlarımız

Otomatik Katılım ilgini çekmedi mi? Dilersen geleceğini güvence altına almanı sağlayacak BES Planlarımıza göz atabilirsin.

Detaylı Bilgi

Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş - Tamamlayıcı Emeklilik Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi

2020 itibarıyla hepimizi yeni bir Emeklilik Sistemi bekliyor. Bu sistemin detayları yavaş yavaş netleşecek olsa da biz, genel hatlarıyla “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi”ni mevcut resmi açıklamalar doğrultusunda aktaracağız.

Henüz işe yeni girmiş ya da bir süredir düzenli olarak çalışan biri olduğunu düşünelim. Haliyle geleceğin senin için çok önemli. Çalışma hayatın devam ederken yeterli düzeyde birikim yapıp rahat, huzurlu, hatta eğlenceli bir emeklilik geçirmek ise herkesin olduğu kadar senin de hayalin.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni ekonomi programı içerisinde yer alan “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” hem bu hayalini gerçekleştirmek isteyen kişilere olanak tanıyor hem de paranın işlenerek değerlenmesini ve ülke kalkınmasında kullanılmasını sağlıyor.

O halde bu sistemi tüm yönleriyle inceleyip Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi hakkındaki bilgilerle kafandaki soru işaretlerini gidermeye hemen başlayalım.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi hakkında en özet haliyle ve ilk olarak şunu söyleyebiliriz:

Bu sistem, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yeniden yapılandırılmış halidir.

Önceden Otomatik BES adı altında çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girmesi devlet tarafından destekleniyordu. Bu sistemde, çalışanın maaşının %3’ü oranında kesinti yapılıyordu ve Devlet Katkısı dışında işveren katkısı yoktu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde ise Devlet Katkısı devam ederken çalışandan olduğu gibi işverenden de kesinti yapılacak ve bu kesintiler senin hesabında aydan aya birikecek. İşverenden ne kadar kesinti yapılacağı ise şu an için henüz belli değil. Devlet, işverenlerin yükünü arttırmayacak bir çözüm bulma arayışında. Biz de Fibaemeklilik olarak bu birikimini daha kazançlı hale getirmek için sana yardımcı olacağız.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nden Çıkabilir miyim?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde, emeklilik yaşın gelene kadar sistemden çıkamıyorsun. Emeklilik dönemin geldiğinde emeklilik hakkını kullanmak istersen Devlet Katkısı ve işveren kesintisi birikiminin tamamını alabileceksin. İleriki zamanlarda çalışanlara kademeli çıkış hakkının tanınacağı söylense de bu kademelerin ne olduğu henüz net olmadığı için henüz bu detayları aktaramıyoruz.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne Ben de Dâhil miyim?

Henüz 45 yaşını doldurmadıysan ve aktif olarak çalışıyorsan evet, sen de Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne 2020 yılından itibaren dahil olacaksın.

Herkesin maaşına göre kesinti yapılacak olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde örnekle açıklamak gerekirse; asgari ücret alan bir kişiden yapılan kesinti daha az, yüksek maaşlı birinden yapılan kesinti ise daha yüksek olacak. Bu durumda aldığın maaş oranında Tamamlayıcı BES ile birikimini Devlet güvencesiyle yapmaya başlayacaksın.

Kıdem Tazminat Fonu ve BES Entegrasyonu Ne Anlama Geliyor?

Gündemimizde olan diğer önemli konu da Kıdem Tazminatının Bireysel Emeklilik Sistemi’ne nasıl entegre edileceği.

“Kıdem tazminatı kalkacak mı?” ya da “Kıdem tazminatı emekli olunca mı alınacak?” gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Devlet tarafından yapılan ilk açıklamalara göre Kıdem Tazminatı, Devlet Katkısının da olduğu fonlu bir sisteme geçirilecek ve BES’e adapte edilip bir bütün halini alacak.

İşe yeni girmişsen veya bir süredir çalışıyorsan hem Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne hem de Kıdem Tazminatında fonlu sisteme zorunlu olarak dahil edileceksin.

Belirli yaşın üzerinde olanlar ve emeklilik dönemine kısa bir süre kalanlar ise bu iki sisteme de dahil edilmeyecek.

Kıdem Tazminatı Almaya Nasıl Hak Kazanırım?

Eski sisteme göre kıdem tazminatını hak edebilmek için belli şartları sağlaman gerekiyordu. Örneğin çalıştığın yerde 6 ayı doldurmadan istifa da etsen işten de çıkarılsan kıdem tazminatı alamıyordun.

Yeni sistemle beraber sigortalı olarak ister 1 gün ister 10 sene çalış, işverenin Kıdem Tazminatı fonuna senin kıdem tazminatını yatırmak durumunda. Böylelikle iş yerini değiştirsen ya da kısa bir süre çalışsan bile Kıdem Tazminatın, fonunda birikmiş olarak korunacak. Kıdeminin yatıp yatmadığını ya da ne kadar birikiminin olduğunu ise kendi hesabından güncel olarak takip edebileceksin.

Kıdem Tazminatımı Hangi Durumlarda Alabilirim?

Tekrar eski sistemden örnek vermek gerekirse Kıdem Tazminatını, işten çıkarıldığında ya da haklı bir neden göstererek işten istifa ettiğinde alabiliyordun. Yeni sistemde bu konu henüz netleşmemiş olsa bile Kıdem Tazminatının da emeklilik yaşı gelince alınabileceği sistem üzerinde duruluyor.

Özetle tüm işçileri ve işverenleri yepyeni bir sistem bekliyor. Ayrıntıları belli oldukça da açıklamalarımızı netleştirmeye devam edeceğiz.

Fibaemeklilik, size özel hizmetlerini geliştirmek üzere "Çerez" kullanmaktadır. Sitemizi ziyaret ederek çerez kullanımına onay vermiş olarak kabul edilirsiniz. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikasi sayfamızı inceleyebilirsiniz.