Bireysel Emeklilik Sistemi Hayat Sigortası Saglık Fibaemeklilik Online İletişim

İnternet Şubesi

Haklarınız

Bireysel Emeklilik Sistemi

Haklarınız

Kanunen fiil ehliyetine sahipseniz sisteme dahil olabilir ve devlet katkısından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Katkı payı tutarını ve ödeme dönemini emeklilik sözleşmesi süresi içinde değiştirebilirsiniz.

Düzenli ödemeleriniz dışında sisteme dilediğiniz tutarda ara ödemeler yapabilirsiniz. Katkı payı tutarlarınızı tek seferde yıllık ödeyerek devlet katkısından daha erken yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Dilediğiniz zaman, ödemelerinize ara verebilir ve dilediğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak planınızda tanımlı olması durumunda ara verme hizmet bedeli ödemeniz gerekebilir.

Emeklilik planınızı yılda 4 kez, katkı paylarınızın değerlendiği fon dağılımınızı yılda 6 kez değiştirebilirsiniz.

Emeklilik sözleşmenizi imzaladığınız tarihten sonraki 60 gün içerisinde sözleşmeden cayma hakkına sahipsiniz. Bu durumda yaptığınız tüm ödemeler, eğer varsa o güne kadarki yatırım gelirlerinizle birlikte 10 iş günü içinde tarafınıza iade edilir. Yalnızca toplam fon işletim hizmet bedeli uygulanır.

Dilerseniz birikimlerinizi başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. Bunun için emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmesi gereklidir. Daha sonra tekrar aktarım yapmak istemeniz durumunda ise, sözleşmenizin olduğu şirkette en az 1 yıl kalmanız gerekir.

BES’ten emekli olabilmek için, 56 yaşını doldurmuş olmanız ve en az 10 tam yıl sistemde kalmanız yeterlidir.

Emekliliğe hak kazandıktan sonra tercihinize göre birikimlerinizi ister toplu para, ister aylık maaş ya da bir kısmını toplu para bir kısmını maaş olarak alabilirsiniz..