Bireysel Emeklilik Sistemi Hayat Sigortası Saglık Fibaemeklilik Online İletişim

İnternet Şubesi

Emeklilik Hakkı

Bireysel Emeklilik Sistemi

Emeklilik Hakkı

Katılımcı, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş tarihinden itibaren en az on yıl sistemde bulunmak koşuluyla 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır. Katılımcının birden fazla emeklilik sözleşmesi bulunması halinde, tüm sözleşmelerden emekliliğe hak kazanması için en az birinden bu hakkı kazanması yeterlidir. Emeklilik hakkını kullanmak isteyen katılımcının tüm sözleşmelerini birleştirmesi gerekir.

Emekliliğe hak kazandıktan sonra tercihinize göre birikimlerinizi ister toplu para, ister aylık maaş ya da bir kısmını toplu para, bir kısmını maaş olarak alabilirsiniz. Maaş olarak almak istemeniz durumunda BES içerisinde Emeklilik Gelir Planına geçebilirsiniz. Veya birikimlerinizi yıllık gelir sigortasına aktararak ömür boyu veya belirli süreler için düzenli emekli maaşı alabilirsiniz.

Emeklilik Gelir Planı+

Emekliliğe hak kazandığınızda, emekli olduktan sonra almak istediğiniz maaş tutarını ve emeklilik maaşı almak istediğiniz süreyi seçebilirsiniz. Tercihinize göre aylık veya 3'er aylık dönemlerde maaş alabilir, isterseniz maaşınızı enflasyona endeksleyebilir, ara ödeme talep edebilirsiniz.

Emeklilik Gelir Planı’nda Sunulan Geri Ödeme Seçenekleri+

Belirlenmiş Süre: Emeklilik maaşı alacağınız süreyi kendiniz belirleyebilirsiniz. Birikiminizi belirlediğiniz süre boyunca istediğiniz seçenek kapsamında geri alırsınız. Aldığınız ödeme tutarları yıllar itibarı ile fon getirilerinize göre değişkenlik gösterebilir. Belirlediğiniz süre veya ödeme periyodunu değiştirmeniz durumunda ise yıllık maaş ödeme tutarı tekrar hesaplanır. Belirlenmiş süre geri ödeme seçeneğinde, maaş tutarı üzerinden artış/azalış talep edebilirsiniz.

Belirlenmiş Maaş: Almak istediğiniz emeklilik maaş tutarını kendinizin belirlediği seçenektir. Birikiminizi geri aldığınız süre ise emeklilik fonlarınızın getirilerine göre değişkenlik gösterebilir. Ödeme tutarı sözleşme yıldönümlerinizde, sözleşmenizde belirlemiş olduğunuz artış endeksine göre yeniden belirlenir. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilir veya ödeme tutarı üzerinden artış yapılmamasını tercih edebilirsiniz.

Beklenen Ömür: Sözleşme başlangıç anında, katılımcının yaşı ve cinsiyeti esas alınarak kullanılacak parametreler doğrultusunda beklenen ömür süresi bulunur. Beklenen ömre ve ödeme periyoduna uygun maaş ödeme tutarları belirlenir. Sözleşme yıldönümlerinizde fon getirilerinize, yaşınıza ve cinsiyetinize göre tespit edilen beklenen ömür esas alınarak ödeme ve ara ödeme tekrar hesaplanır. Beklenen ömür geri ödeme seçeneğinde maaş tutarı üzerinden artış/azalış talep edilebilir.

Ara Ödeme Tutarı+

Geri ödeme seçeneğinde maaş ödemeleri dışında ara ödemeler yapılmasını talep edebilirsiniz. Belirleyeceğiniz ara ödemeler sözleşme süresi boyunca olabileceği gibi, belirleyeceğiniz dönemlerde de yapılabilir.

Ödeme Dönemi ve Ödeme Aracı Bilgileri+

Maaşınızı alacağınız dönemi tercihinize göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Maaş ödemelerinizi aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık dönemlerde talep edebilirsiniz. Ara ödemeler yılda bir, iki, üç, dört veya altı kez yapılabilir. Bireysel emeklilik sözleşmelerindeki ödemeler bildirdiğiniz banka hesabına yapılır. Tüm ödemeler TL olarak iş günlerinde yapılmaktadır.

Hakların Kullanımı+

Birikimleriniz için yılda altı kez fon dağılımını değiştirme, yılda dört kez de emeklilik gelir planını değiştirme hakkınız vardır.

Belirlenen maaş ödemesi ve ara ödeme dönemleri ile maaş ödemesi tutarı ile ara ödeme tutarlarını (ödeme seçeneği değişikliği) yılda en fazla iki kez değiştirebilirsiniz.

Ödeme tarihinizi değiştirebilme hakkınız vardır. Bu durumda ödeme dönemi değişikliği hakkı kullanılmış sayılır.

Ödeme gün ve ödeme aracı değişikliği yapıldığında, ödeme dönemi değişikliği kullanılmış sayılmaz, bu nedenle hak kaybı olmaz.

İstediğiniz zaman birikimlerinizi geri alabilirsiniz.

Vefat halinde toplam birikim, getiri üzerinden %5 kesinti yapılarak lehtarlara ödenir.

Dilerseniz birikimlerinizi başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. Bunun için emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmesi gereklidir. Daha sonra tekrar aktarım yapmak istemeniz durumunda ise, sözleşmenizin olduğu şirkette en az 1 yıl kalmanız gerekir.